Please Note: Blog posts are not selected, edited or screened by Seeking Alpha editors.

Mohawk Industries, Inc (NYSE: MHK). August. Short. + 34.85% On Invested Capital.

|About: Mohawk Industries, Inc. (MHK)
Summary

Investors are very fond of the result.

I propose to calculate the potential profit for August.

The forecast were printed on July 31, 2019.

August 1

Short

Volume position 1000 shares.

Position opening: $ 125.00.

$ 125.00 x 1000 shares = $ 125,000. This is the invested capital.

Stop Loss: $ 126.90.

August 1

On my strategy at the price of $ 121.50, 50% of the position was closed.

$ 125.00 x 1000 shares = $ 125,000

$ 121.50 x 1000 shares = $ 121,500

$ 125,000 - $ 121,500 = $ 3,500. This is 2.8% on invested capital.

We continue to hold the position.

$ 125.00 x 500 shares = $ 62,500

August 7

Position August 1

On my strategy at the price of $ 116.20, 50% of the position was closed.

$ 125.00 x 500 shares = $ 62,500

$ 116.20 x 500 shares = $ 58,100

$ 62,500 - $ 58,100 = $ 4,400. This is 7.04% on invested capital.

We continue to hold the position.

$ 125.00 x 250 shares = $ 31,250

August 8

Short

Volume position 500 shares.

Position opening: $ 118.50.

$ 118.50 x 500 shares = $ 59,250. This is the invested capital.

August 12

Position August 8

On my strategy at the price of $ 114.60, 50% of the position was closed.

$ 118.50 x 500 shares = $ 59,250

$ 114.60 x 500 shares = $ 57,300

$ 59,250 - $ 57,300 = $ 1,950. This is 3.29% on invested capital.

We continue to hold the position.

$ 118.50 x 250 shares = $ 29,625

August 15

Position August 8

On my strategy at the price of $ 110.60, 50% of the position was closed.

$ 118.50 x 250 shares = $ 29,625

$ 110.60 x 250 shares = $ 27,650

$ 29,625 - $ 27,650 = $ 1,975. This is 6.66% on invested capital.

We continue to hold the position.

$ 118.50 x 125 shares = $ 14,812

August 28

Closing position on position August 1

$ 125.00 x 250 shares = $ 31,250

$ 112.50 x 250 shares = $ 28,125

$ 31,250 - $ 28,125 = $ 3,125. This is 10% on invested capital.

Closing position on position August 8

$ 118.50 x 125 shares = $ 14,812

$ 112.50 x 125 shares = $ 14,062

$ 14,812 - $ 14,062 = $ 750. This is 5.06% on invested capital.

Profit for August.

$ 3,500 + $ 4,400 + $ 1,950 + $ 1,975 + $ 3,125 + $ 750 = $ 15,700

2.8% + 7.04% + 3.29% + 6.66% + 10% + 5.06% = 34.85%

By the way. The position volume could be increased 6 times. This is for this ticker.