Please Note: Blog posts are not selected, edited or screened by Seeking Alpha editors.

Baidu, Inc (NASDAQ: BIDU). August. Short. + 25.99% On Invested Capital.

|About: Baidu, Inc. (BIDU)
Summary

Investors are very fond of the result.

I propose to calculate the potential profit for August.

The forecast were printed on July 31, 2019.

August 1

Short

Volume position 1000 shares.

Position opening: $ 112.00.

$ 112.00 x 1000 shares = $ 112,000. This is the invested capital.

Stop Loss: $ 113.20.

August 1

On my strategy at the price of $ 109.80, 50% of the position was closed.

$ 112.00 x 1000 shares = $ 112,000

$ 109.80 x 1000 shares = $ 109,800

$ 112,000 - $ 109,800 = $ 2,200. This is 1.96% on invested capital.

We continue to hold the position.

$ 112.00 x 500 shares = $ 56,000

August 5

Position August 1

On my strategy at the price of $ 100.20, 50% of the position was closed.

$ 112.00 x 500 shares = $ 56,000

$ 100.20 x 500 shares = $ 50,100

$ 56,000 - $ 50,100 = $ 5,900. This is 10.53% on invested capital.

We continue to hold the position.

$ 112.00 x 250 shares = $ 28,000

August 9

Position August 1

On my strategy at the price of $ 96.80, 50% of the position was closed.

$ 112.00 x 250 shares = $ 28,000

$ 96.80 x 250 shares = $ 24,200

$ 28,000 - $ 24,200 = $ 3,800. This is 13.57% on invested capital.

We continue to hold the position.

$ 112.00 x 125 shares = $ 14,000

Closing position on August 1

$ 112.00 x 125 shares = $ 14,000

$ 112.08 x 125 shares = $ 14,010

$ 14,010 - $ 14,000 = $ 10. This is (-0.07%) on invested capital.

Profit for August.

$ 2,200 + $ 5,900 + $ 3,800 - $ 10 = $ 11,890

1.96% + 10.53% + 13.57% - 0.07% = 25.99%

By the way. The position volume could be increased 23 times. This is for this ticker.