Please Note: Blog posts are not selected, edited or screened by Seeking Alpha editors.

General Dynamics Corporation (NYSE: GD). September. Long. +6.15% On Invested Capital.

|About: General Dynamics Corporation (GD), Includes: SPY
Summary

Investors are very fond of the result.

I propose to calculate the potential profit for September.

The forecast were printed on September 1, 2019.

September 3

Long

Volume position 1000 shares.

Position opening: $ 187.50.

$ 187.50 x 1000 shares = $ 187,500. This is the invested capital.

Stop Loss: $ 186.20.

On my strategy at the price of $ 189.50, 50% of the position was closed.

$ 187.50 x 1000 shares = $ 187,500

$ 189.50 x 1000 shares = $ 189,500

$ 189,500 - $ 187,500 = $ 2,000. This is 1.06% on invested capital.

We continue to hold the position.

$ 187.50 x 500 shares = $ 93,750

September 5

On my strategy at the price of $ 192.95, 50% of the position was closed.

$ 187.50 x 500 shares = $ 93,750

$ 192.95 x 500 shares = $ 96,475

$ 96,475 - $ 93,750 = $ 2,725. This is 2.9% on invested capital.

We continue to hold the position.

$ 187.50 x 250 shares = $ 46,875

September 9

Closing position September 3

$ 187.50 x 250 shares = $ 46,875

$ 187.80 x 250 shares = $ 46,950

$ 46,950 - $ 46,875 = $ 75. This is 0.16% on invested capital.

September 11

Long

Volume position 1000 shares.

Position opening: $ 186.50.

$ 186.50 x 1000 shares = $ 186,500. This is the invested capital.

Stop Loss: $ 185.20.

September 13

On my strategy at the price of $ 190.00, 50% of the position was closed.

$ 186.50 x 1000 shares = $ 186,500

$ 190.00 x 1000 shares = $ 190,000

$ 190,000 - $ 186,500 = $ 3,500. This is 1.87% on invested capital.

We continue to hold the position.

$ 186.50 x 500 shares = $ 93,250

September 20

Closing position September 11

$ 186.50 x 500 shares = $ 93,250

$ 186.80 x 500 shares = $ 93,400

$ 93,400 - $ 93,250 = $ 150. This is 0.16% on invested capital.

Profit for September.

$ 2,000 + $ 2,725 + $ 75 + $ 3,500 + $ 150 = $ 8,450

1.06% + 2.9% + 0.16% + 1.87% + 0.16% = 6.15%

By the way. The position volume could be increased 10 times. This is for this ticker.